Usługi stomatologiczne w prywatnej opiece medycznej

Zamów prywatną opiekę medyczną dla Twojej firmy

Prywatna opieka medyczna
Witaj na blogu!

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie ubezpieczeń medycznych i pakietów ochrony zdrowia, dlatego chętnie dzielimy się wiedzą. Zaglądaj regularnie na naszego bloga i zawsze bądź na bieżąco ze światem pakietów i opieki medycznej dla firm.

Usługi stomatologiczne w prywatnej opiece medycznej – czy to już norma?

Usługi stomatologiczne w prywatnej opiece medycznej – czy to już norma?

Oferta prywatnej opieki medycznej dla firm stale się rozrasta – dostawcy oferują coraz szersze pakiety usług – od dostępu do lekarza pierwszego kontaktu, przez konsultacje ze specjalistami i profilaktykę po badania laboratoryjne. Aby zachęcić kolejne biznesy do podjęcia współpracy, niejednokrotnie oferują też usługi, które do tej pory były spotykane raczej rzadko – na przykład dostęp do stomatologa. Czy to już norma w prywatnych pakietach medycznych dla firm, czy może ciągle jeszcze wizja przyszłości? Sprawdzamy, kto i na jakich warunkach oferuje dostęp do stomatologa!   

 

Czy pracownicy oczekują dostępu do usług stomatologa?

Usługi stomatologiczne należą do nieco mniej popularnych niż konsultacja u lekarza pierwszego kontaktu czy badania laboratoryjne. Nie zmienia to jednak faktu, że rosnąca świadomość Polaków w zakresie dbania o własne zdrowie i dobre samopoczucie sprawia, że zainteresowanie taką formą benefitu pracowniczego wzrasta. I to o wiele szybciej, niż ich dostępność wśród benefitów. Słowem – pracownicy chcą, pracodawcy nie nadążają – czy to dlatego, że nie mają świadomości występującej potrzeby, czy też ze względu na to, że oferta ich dostawcy prywatnych pakietów medycznych nie obejmuje usług stomatologicznych. Liczby nie pozostawiają jednak złudzeń – według badania przeprowadzonego przez TNS dla Pracuj.pl zaledwie 25% spośród osób oczekujących dostępu do stomatologa w ramach firmowego pakietu medycznego faktycznie taki dostęp posiada. Co więcej, już w 2018 roku (według raportu firmy Sedlak & Sedlak) opieka stomatologiczna znalazła się na trzecim miejscu najbardziej pożądanych benefitów – wskazało ją 19,3% respondentów. Wyżej znalazła się tylko opieka medyczna rozumiana „szeroko” (48,8%) oraz… samochód służbowy do użytku prywatnego (20,3%).

 

Kto oferuje usługi stomatologiczne w pakietach dla firm?

Przyglądając się ofertom dostawców pakietów medycznych możemy szybko zauważyć, że o ile dostęp do usług stomatologicznych można znaleźć w ofercie niemal każdego z nich, o tyle forma tego dostępu jest bardzo zróżnicowana. Naturalnie główną rolę odgrywa tu zakres pakietu, na który decyduje się pracownik – jednak nie jest to absolutna reguła.

Przykładowo, Allianz, Saltus i PZU traktują dostęp do usług stomatologicznych opcjonalnie –  jest on otwarty dla każdego, niezależnie od posiadanego pakietu, jednak wymaga dodatkowej dopłaty. To racjonalne rozwiązanie, które otwiera drogę chętnym – nie trzeba decydować się na najdroższe pakiety, by uzyskać dostęp do stomatologa w atrakcyjnej cenie. Istnieją też firmy, które decydują się na umożliwienie opcjonalnego wykupu usług stomatologa jedynie w najdroższych pakietach – nie jest to jednak powszechna praktyka

Nieco bardziej tradycyjnie do tematu podchodzą dostawcy umożliwiający zadbanie o jamę ustną bez dodatkowych opłat, w ramach posiadanego pakietu medycznego. Warto jednak zauważyć, że opcja taka najczęściej nie jest dostępna w najtańszych wariantach. Zwykle osoba korzystająca z opieki medycznej (lub pracodawca opłacający pakiety) musi zainwestować nieco więcej, by uzyskać szerszy dostęp do różnorodnych usług medycznych, w tym usług stomatologicznych.   Przykładowo – zarówno w Lux Medzie, jak i Polmedzie, na pięć pakietów, stomatolog nie jest dostępny w dwóch najtańszych.

Trzecią opcją jest dostęp mieszany – firmy takie jak TU Zdrowie czy Enel-Med oferują pracownikom swoich klientów dostęp do stomatologa bez dodatkowych opłat w najdroższych pakietach. W tańszych droga do niego nie jest jednak zamknięta – z usług tego specjalisty można skorzystać za dodatkową dopłatą do abonamentu – oczywiście przy zachowaniu korzystnych w porównaniu do indywidualnych wizyt cen.

Jak wybrać najlepiej?

Podsumowując – można powiedzieć, że usługi stomatologiczne stały się normą wśród potrzeb pracowników, jednak ciągle jeszcze nie upowszechniły się w ofercie benefitów pracowniczych. Mimo wszystko jednak wybierając pakiety medyczne dla firm najlepiej kierować się potrzebami osób zatrudnionych – nie zawsze warto ponosić dodatkowy koszt, jeżeli wśród osób zatrudnionych nie ma zainteresowania daną usługą. Istotnym wsparciem w wyborze właściwego pakietu mogą być także doradcy tacy jak konsultanci mmmedic, którzy doskonale znają rynek prywatnych usług medycznych dla firm.