Stres w pracy. Czy prywatne pakiety medyczne mogą go zredukować?

Zamów prywatną opiekę medyczną dla Twojej firmy

Prywatna opieka medyczna
Witaj na blogu!

Jesteśmy specjalistami w dziedzinie ubezpieczeń medycznych i pakietów ochrony zdrowia, dlatego chętnie dzielimy się wiedzą. Zaglądaj regularnie na naszego bloga i zawsze bądź na bieżąco ze światem pakietów i opieki medycznej dla firm.

Jeszcze przed pandemią, w 2019 roku, 85% pracujących polaków przyznawało się do odczuwania stresu związanego ze swoją pracą (raport “Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019”). W jej trakcie sytuacja uległa pogorszeniu. 46% badanych polskich pracowników deklaruje, że w związku pandemią poziom ich stresu wzrósł („Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service). To dane, które nie napawają optymizmem, szczególnie biorąc pod uwagę, że stres negatywnie wpływa na produktywność. Jak pracodawca może zredukować poziom stresu pracowników i w jaki sposób mogą się do tego przyczynić pakiety medyczne dla firm? Podpowiadamy!

Dlaczego pracownicy tak się stresują?

Dobra płaca, przyjazna atmosfera, nowoczesne biuro, koleżeńskie relacje między podwładnymi a przełożonymi… czasami może się wydawać, że sytuacja pracowników w filmie jest idealna i nie mają żadnych powodów do stresu. A jednak się stresują. A stres wpływa na ich wyniki, tempo pracy, zaangażowanie. Na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku i trudno zauważyć konkretne problemy, czasami wpływ stresu pracowników na całą firmę jest widoczny na pierwszy rzut oka. O co więc chodzi?

Według oficjalnej definicji Państwowej Inspekcji Pracy “stres w miejscu pracy występuje wtedy, kiedy osoby pracujące – pracownicy i pracodawcy – odczuwają dyskomfort psychiczny dot. warunków i/lub wymagań pracy w sytuacji, w której w danym momencie warunki i wymagania te przekraczają ich możliwości.” Oznacza to, że choć na pierwszy rzut oka wszystko jest w porządku, pracownicy czują się źle – zazwyczaj jest to nadmiar pracy, czasami może się jednak okazać, że problem tkwi w nieadekwatnych zadaniach (niezgodnych z kompetencjami pracowników), lub nawet w niedoborze zadań, który prowadzi do niepewności związanej z potencjalną redukcją stanowiska i zwolnieniem. Jak podaje firma Sedlak&Sedlak, do najpowszechniejszych przyczyn stresu należą:

  • Monotonne zadania i brak zróżnicowania.
  • Presja czasu i zbyt małe lub zbyt duże obciążenie pracą.
  • Nieelastyczne podejście do czasu pracy.
  • Obawa o rozwój kariery.
  • Kiepskie relacje wewnątrz firmy.
  • Słaba i niejasna komunikacja.
  • Brak równowagi między pracą i życiem prywatnym.

Pandemia przypomniała wszystkim o kwestiach zdrowotnych, uwydatniając problemy państwowej służby zdrowia i ogólną niepewność związaną z kondycją swoją i swoich najbliższych. Do dodatkowy czynnik stresujący, który nie ułatwia i tak już pełnego stresu zawodowego życia Polaków.

Przewlekły stres prowadzi do złego samopoczucia i szeregu chorób (między innymi bóle mięśni, wrzody, bezsenność, depresja), a to z kolei pogłębia sytuacje stresowe związane ze zdrowiem i dostępem do pomocy medycznej. I tak można powiedzieć, że sytuacja pogarsza samą siebie.

Oczywiście rozwiązaniem takiej sytuacji powinny być zmiany organizacyjne i strukturalne w firmie, jednak nawet tak radykalne kroki nie gwarantują sukcesu, ponieważ na stres pracowników wpływają też indywidualne czynniki.

Istnieje jednak inny sposób na ograniczenie problemów wynikających ze stresu – przemyślany program benefitów, w ramach którego pracownicy będą mogli utrzymać aktywność fizyczną, zasięgnąć porady psychologicznej czy – co najważniejsze – uzyskać dostęp do prywatnych pakietów medycznych.

Jak prywatne pakiety medyczne dla firm mogą ograniczać stres?

Korzyści wynikające z wdrożenie w firmie pakietów opieki medycznej to temat rzeka (w dodatku stale ewoluujący), dlatego regularnie omawiamy je na blogu MMmedic. Zdrowie pracowników to realne korzyści dla przedsiębiorcy, wynikające ze wzrostu motywacji, zaangażowania i wydajności pracowników oraz spadku liczby dni chorobowych. Pakiety takie są również dobrym sposobem na ograniczenie stresu w miejscu w pracy.

Po pierwsze, dostęp do szeregu badań i regularnej profilaktyki sprawia, że pracownik nie musi obawiać się o to, że nie zna swojego stanu zdrowia, a w przypadku choroby – może liczyć na szybkie wykrycie i skuteczne przeciwdziałanie.

Po drugie, pakiety medyczne mogą objąć także najbliższych pracownika (żonę lub męża, rodziców i dzieci). Często to zdrowie rodziny jest silniejszym stresorem niż własne zdrowie.

I w końcu po trzecie – świadomość tego, że nie trzeba polegać na służbie zdrowia, zapewnia spokój ducha. Lekarze i usługi medyczne są zawsze pod ręką, a zapisy do nich są bardzo łatwe – telefonicznie, przez stronę lub aplikację.

Warto więc rozważyć wdrożenie prywatnych pakietów medycznych dla firm lub dostosowanie ich do realnych pracowników. Nie jest to łatwy i oczywisty temat, dlatego warto skorzystać z doświadczonego i znającego rynek zespołu MMmedic.